Web Pazarlama Araçları

Web pazarlama sunmuş olduğunuz mal ve hizmetlerin var olan ve gelecekteki edindiğiniz müşterilerinize web tabanlı araçlar yolu ile tanıtılmasıdır.


Web pazarlamada satış;

• Doğru hazırlanmış/zamanlanmış reklâm
• Yeni ürün araştırması
• Müşteri hizmetleri


Şirketler var olan pazar etkinliklerine alternatif bir seçenek olarak kullandıkları web pazarlama;

• E-Mail ve listeleme yöntemi
• Online (Çevirimiçi) reklâm
• Elektronik bülten (e-newsletter)
• Bağlantılar
• Üyelik programları


gibi farklı interaktif tabanlı internet araçları ile desteklenir. Bu destekleme doğru şekilde tasarlanmış bir web site üzerinden geleneksel tanıtı yöntemlerine alternatif olarak kullanılmaktadır.


Web pazarlamanın gelişmesi için kullanılan bu seçenekler, müşterileriniz hakkında bilgi toplamanızı ve onların ihtiyacına göre hizmet sunabilmenize kolaylık sağlar.


Web Pazarlama Araçları


E-Mail

Müşteriye yönelik ve kişiselleştirilmiş mesajları gönderin. Mesajları müşterinin tercih, alım geçmişi ve site ziyaret alanlarına yönelik olarak yapılandırın. Ancak en önemli nokta müşteri mahremiyetidir. Bu yüzden müşterinin sizin sunduğunuz e-mail hizmetlerinden kolaylıkla çıkabilecek ya da devam ettirebilecek seçeneklere ulaşmasını sağlayın.


Online Reklâm

Online marka oluşturma ve kendi sitenize yönlendirmede kullanılan etkileşimli reklâmlardır.

Elektronik Bültenler

Bu bültenler abone olanlara gönderilen grafik ve fotoğraflarla birlikte bilgi ileten içerikli e-maillerdir. Kargo ve matbaa maliyetlerini sıfıra indirirken, şirketinizin hakkındaki bilgiyi marka farklılığınız ve marka değerinizi arttırmak için kullanabilirsiniz.

Üyelik Sistemi

Bu sistem oluşturmuş olduğunuz web sitenize üye olanlara yönelik sunmuş olduğunuz avantaj sistemidir. Burada üye olanlara vereceğiniz ekstra avantajlar site ziyaret oranlarında olumlu etki yaratacak ve tanıtım rantını yükseltecektir.

Web Sitesi

Şirketinizin sanal yüzü olarak göstereceğiniz web siteniz, hizmet ve ürünlerinizi çok fazla kişiye 24 saat sürekli sunma ve tanıtma avantajı verir. İyi yapılandırılmış ve veri kayıtlarını doğru şekilde biçimlendirebilen bir web sitesi normal satış sonrası oluşturulması gereken performans raporlarına anlık ulaşmanıza da izin verir.

Web Pazarlamanın Yararları

1. Pazarın Genişlemesi

Web üzerinden pazarlama, normal pazarlama ile hitap edeceğinden çok daha fazla kişiye hitap edebilme alt yapısına sahip olduğundan verimliliği tartışılmazdır.


2. Müşteri Hizmet Maliyetlerini Azaltmak

Web üzerinden pazarlama, normal pazarlama ile oluşacak bütçeyi çok daha aza indirirken, normal pazarlama ile ulaşılacak kişiden kat kat fazla kişiye ulaşmanızı sağlayacaktır. Ayrıca müşteriler internetten şirket bilgilerinize ulaşırlar ve satış alanınızı sanal ortama da taşımış olursunuz.


3. Müşterilere Yeni iletişim Kanalları Açmak

Web pazarlama teknikleri online ve interaktif müşteri portföyünüzü geliştirmenizi sağlar. Ayrıca şirket içi yeni haber, ürün ve hizmetlerden, e-mail, e-bülten ve teknolojik hizmetlerle zamanında bilgi aktarabilirsiniz.