Web Sitesinde Kalite

Para kazanmak genelde anlık zaman modeli şeklinde yapıldığı için uzun vadede para kazanma fikirleri çok ender görülüyor.

Önemli olan odaklı ziyaretçi kitlesine hitap edebilmek, bu kitleyi bir servis ve hizmet anlayışı ile uzun vadede değerlendirebilmek. Buda iyi bir kaliteli anlayışı gerektirir.

Bir web sitesini kalitesiz yapan kriterleri ise genel olarak düşünürsek buda eksik vizyon anlayışıdır.

Web sitelerinde vizyon eksikliği o sitenin bir çok veya tüm kriterlerde yetersiz olduğunu gösterir.

Bu kriterler genel olarak görselliğin kötü ve erişilebilirliğin yetersiz olması, hizmet anlayışı eksikliği ve ziyaretçiyi değerlendirememe gibi kriterlerdir.

Her şeyden önce bir web sitesinin amacı insanlara katkıda bulunabilecek bir amaç içermelidir.

Bir web sitesinde sadece para kazanmaya odaklanılmış ve insanlara bir katkı sağlanamıyorsa o web sitesinin geleceği de fazla uzun değildir.

Çünkü daha uzun vadede kazanç isteniyorsa sitenin sürekliliğini sağlayacak kalite ortamı yaratılmalıdır.

Süreklilik ise plan ve proje gerektiren bir iştir.

Eğer bir web sitesinin ziyaretçilere hitap tarzı kaliteli değilse, görsellik, erişilebilirlik ve kullanılabilirlik kriterlerinden yoksun sadece para kazanmaya odaklanmış ve ziyaretçilerine sadece kendi para kazanabileceği kaynakları gösteriyor ise vizyon eksikliği var demektir.

Web sitenizin yeterli kalite seviyesinde olabilmesi için yukarıda bahsettiğimiz görsellik, erişilebilirlik, kullanılabilirlik vb. gibi web standarlarında iyi derecede yapılandırılmış olması gerekir.

Web siteniz bu sayede yeterli kalite standartlarına ulaşabilir.