Web Tasarım da Dikkat Edilecek 32 Madde

 

1. Bu site neden bahsediyor: Sitenize gelen ziyaretçi, sitenizin hangi konulardan bahsettiğini mümkün olan en kısa zamanda, yani saniyeler içinde çözmelidir. Eğer vermek istediğiniz mesajı birkaç saniye içinde ziyeretçiye ulaştıramazsanız, muhtemelen siteden çıkıp gidecektir.

2. Bu sitede ne yazıyor: Sitenizdeki içeriğin okunabilir olmasını sağlamalısınız. Internette olduğumuzu unutmayın; kitaplardaki gibi tam sayfa blok halindeki yazılar ziyeretçinin içeriği okumasını zorlaştırır. Madde işaretleri, numaralandırma, başlık, altbaşlık ve listeleri mutlaka kullanınız. Kullanıcının aradığı bilgiyi filtrelemesini sağlamanız gerekli.

3. Okunabilirlik:

 • Sırf havalı gözüküyor diye okunması zor süslü fontlar kullanmaktan kaçınınız. Sitenizdeki esas amacınız, içeriğiniz üzerinden ziyeretçiye bir mesaj ulaştırmaksa, bunu en kolay yoldan yapmalısınız.
 • Yukarıdaki maddeye ek olarak seçtiğimiz font boyu da çok önemli, küçük font ile yazılmış yazıları okumak da ziyaretçi için zor olacaktır.

4. Link özellikleri: Linkleri yeni pencere/sekmelerde açtırmayın: Bir çok web tasarımcısında şöyle bir görüş var; “eğer dış linkleri yeni pencere/sekmede açarsam ziyaretçi sitemden gitmemiş olur.” YANLIŞ ! Linklerin nerede ve nasıl açılacağına bırakın kullanıcı karar versin. Tarayıcılardaki “GERİ” butonu bu yüzden var. Ziyaretçinizi başka sitelere göndermekten endişe etmeyin, eğer isterse kolaylıkla geri gelebilir.

5. Tarayıcı özellikleri: Tarayıcı pencerelerini ölçülendirmeyin; tarayıcının kontrolu kullanıcıda olmalıdır. Örnek olarak hurriyet.com.tr’nin yorum okumasını verebiliriz. Haberin diğer yorumlarını oku dediğinizde tarayıcı küçücük bir hale geliyor ve bu da çok tatsız.

6. Siteye kayıt ve abonelikler

 • Eğer gerekli değilse ziyeretçinin kayıt olmasını istemeyin; açık konuşalım, internette gezinirken istediğimiz bilgi toplamak başka birşey değil. Bu nedenle, e-posta ve diğer kişisel bilgileri zorunlu değilseniz istemeyin.
 • İzni olmadan hiçbir ziyaretçiyi hizmetlerinize abone etmeyin, yani sitenize üye oldu diye otomatikman bülten hizmetinize de üye yapmayın. Dilerse kendisi üye olur zaten.

7. Flash kullanımı: Flash kullanımını abartmayın; sitenin yüklenme süresini uzatmasının yanında, lüzumsuz ve fazla Flash kullanımı ziyaretçiyi sıkabilir. Ancak, vermek istediğiniz özellik sabit sayfalardan iletilemiyorsa Flash kullanmanız uygun olacaktır.

8. Müzik ve ses dosyaları: Sitenizde müzik çalmayın. Internetin ilk zamanlarında müziği siteye entegre etmek pek popülerken şu anda böyle bir durum yok. Hatta müzik çalmayın dönemindeyiz. Eğer illaki bir ses dosyası koymanız gerekiyorsa bu dosyayı başlatma kararını lütfen ziyaretçiye bırakın. Siteye girer girmaz nereden geldiği belli olmayan bir ses gelmesi hiç profesyonelce değil.

9. Yanlış Anasayfa kullanımı: “Esas” siteye giriş veren anasayfalardan kaçının. İçeriğinize giden adımlar ne kadar kısaysa başarınız o kadar artar.

10. İletişim: İletişim detaylarınızı, bilgilerinizi ziyaretçiyle paylaşın. Unutmayın, iletişim sayfanız olmazsa önemli geri bildirimleri de kaçırabilirsiniz.

11. Geri Butonu: GERİ” butonunu iptal etmeyin, bu kullanılabilirlik özelliğinin temel maddelerinden biri.

12. URL Yapıları: Karmaşık URL yapıları kullanmaktan kaçının. Basit, anahtar-kelime tabanlı URL yapıları hem arama motoru optimizasyonu için gerekli, hem de ziyaretçinin içeriğinizi tanımlaması için faydalı.

13. CSS:
HTML tablolar yerine CSS kullanın. CSS hem daha hızlı, hem daha güvenilir hem de çok daha fazla özellik sunuyor.

14. Arama: Kullanıcıların sitenizin tamamında arama yapabilmesini sağlayın. Aranılan bilgiye kolay yoldan ulaşılmasını sağlayın.

15. Navigasyon:

 • “Drop down” menü kullanımından kaçının; kullanıcı tüm navigasyon seçeneklerini görebilmelidir. Bu tip menüler işleri karıştırabilir ve okuyucunun aradığı eses bilgiyi saklayabilir.
 • Metin navigasyonu kullanın, bu yol hem daha hızlı, hemde daha güvenlidir. Tarayıcısında resimleri kaparatak interneti gezen bir kullanıcı sitenizdeki resimli menüleri göremeyecektir.
 • Basit ve net navigasyon yapıları kullanın. En son istediğimiz şey, okuyucunun aradığı bilgiyi bulmak için nereye gitmesi gerektiğini bulamamasıdır.

16. PDF kullanımı: Eğer PDF dosyalarına link veriyorsanız bunu açıklayınız; sizin de başınıza gelmiştir, bir linke tıklıyorsunuz ve bir anda PDF okuyucunuz aslında açmayı talep etmediğiniz bir dosyayı açıyor. Bu oldukça can sıkıcı bir olay. PDF dosyalarına link verdiğinizi açıkça belirtiniz.

17.Site sürümleri: Ziyaretçinin kafasını sitenin farklı sürümleriyle karıştırmayın. Hangi bant genişliğini tercih edersiniz? Flash ya da HTML? gibi sorular sormayın, sadece içeriğinize ulaştırın yeter.

18. Reklam yerleşimi: Reklamı içeriğin içine karıştırmayın; Adsense reklamlarını içeriğin içine gömmek kısa vadede tıklanma sayısını  arttırabilir, ancak uzun vadede okuyucu sayınızı azaltacaktır.

19. Giriş: “intro”lardan kaçının, kullanıcıyı esas içeriğe ulaşmadan önce başka bir şeyi okuyup ya da izlemeye mecbur etmeyin.

20. MS FrontPage: MS FrontPage kullanmayın; bu nokta diğer ucuz HTML editörlerini de kapsıyor. Web tasarım sürecini kolaylaştırıyor gözükseler de, işin sonunda oluşan kodlar hem çeşitli hatalar içeriyor, hem de bazı tarayıcılarla çalışmama gibi sorunlar çıkarıyor.

21. Tarayıcılar: Sitenizin tüm tarayıcılarla çalıştığına emin olun. Tüm taracıyılar Firefox kadar iyi değil, tarayıcıların CSS kodlarını yorumlaması aynı değil ama beğenelim ya da beğenmeyelim sitemizin tüm popüler tarayıcılarla çalışması gerek, yoksa ziyaretçi kaybedebiliriz.

22. Link yapıları:

 • Linklerde “anchor text” kullanın; bu bir linkin içinde gözüken metindir. Anchor Text kullanırsanız okuyucunuz linke tıkladığında nereye gideceğini ve burada ne bilgisi bulacağını tıklamadan bilir, ayrıca link verdiğiniz site için de SEO artıları yaratır.
 • Linklerinizin görünür olduğundan emin olun, ziyaretçi sitede gezinirken linklerle diğer metinleri birbirinden kolaylıkla ayırabilmelidir. Ayrıca metin yazılarından farklı, zıt bir renk kullanmanız da önerilir. Altı çizgili kullanmak da bir diğer seçeneğimiz olabilir.
 • Link olmayan normal metinlerin rengini değiştirmeyin ve altı çizili kullanmayın. Alt çizgi özelliği genellikle linkler için kullanılıyor.
 • Ziyaret edilen linklerin (visited links) rengini değiştirmeniz sitenizin kullanılabilirliği açısından önem taşır. Daha önce girdiği sayfaların belli olması okuyucunun sitenizde daha rahat gezirmesine yardımı dokunur.

23. Animated GIF: Animasyon içeren reklam bannerları kullanmıyorsanız animated GIF kullanmayın. Bunlar sitenizi amatör işi gibi göstermekle kalmaz, içeriğinizi okuyanların dikkatini de dağıtır. Ayrıca, yanıp sönen metinler de kullanmayın, bunlar da geçmişte kaldı.

24. Resimlerde Alt ve Title: Resimlerin ALT ve TITLE özniteliklerini kullanın. ALT ve TITLE özniteliklerinin kullanımı SEO konusunda fayda sağladığı gibi, sitenizi gezen görme engelliler için de önemli rol oynar.

25. Renk Paletleri: Gözü yoran çok parlak ve kontrast renk kullanımından kaçının. Eğer bir siteyi gezerken 10 dakika sonra baş ağrısı başlıyorsa, muhtemelen yanlış renk kombinasyonu yapılmıştır.

26. Pop-up: Etrafta bu kadar pop-up engelleyici varken pop-up kullanımından kaçının.

27. Javascript Linkler: Javascript link kullanımından kaçının. Bu tip linkler kullanıcı tıkladığında küçük bir java kodudu çalıştırır ve bu bazı kullanıcılarda sorun yaratabilir.

28. Footer: Sitenizin alt kısmında (footer) işlevsel birkaç link kullanın. İletişim, hakkımızda, anasayfa gibi birkaç link iyi olabilir.

29. Uzun sayfalar: Çok uzun sayfalar yaratmaktan kaçının. Aşağıya doğru hiç bitmeyecekmiş gibi uzayan sayfaları malesef kullanıcılar tamamen atlayabiliyor.

30. Yatay kaydırma: Yatay kaydırma yapmayın. Dikey olarak kaydırmada sorun yokken yatay kullanım için aynısını söylemek mümkün değil. Tasarım yaptığınız dönemde en çok kullanılan ekran çözünürlüklerini takip edip tasarımınızı bu ölçülerde yapmanız gereksiz kaydırma çubuğu kullanımını da engeller.

31. Dilbilgisi: Dilbilgisi ve noktalama işeretlerine dikkat edin; etmemeniz web tasarım hatası değildir ama sitenin genel anlamda kalitesini ve değerini etkileyen önemli faktörlerden biridir.

32. CAPTCHA: CAPTCHA kullanıyorsanız harflerin okunabilir olmasına dikkat ediniz; günümüzde birçok site spamı önlemek için CAPTCHA filtreleri kullanmakta ama harfleri deşifre etmek neredeyse imkansız.

Kaynak: Webyardimi.com