Güven Uyandıran Web Sitesi Nasıl Olmalı ?

Güvenilir web tasarımı bir kullanıcının sizden ne isteyebileceği ve sizin kullanıcılara neler verebileceğiniz ile alakalıdır.

Yapacağınız her projede vereceğiniz her hizmet ayrı bir güvenilirlik planlaması gerektirir.

Genel olarak bir internet kullanıcısına güvenilir web sitesi gösterebilmeniz için aşağıdaki tavsiyelerimize dikkat etmelisiniz.

Ayrıca web tasarım projesinde bu kriterlere dikkat etmeli.

 1. Ziyaretçi kitlenizi planlayın.
 2. Ziyaretçi kitlenize ne gibi hizmetler verebileceğinizi planlayın.
 3. Ziyaretçi kitlenizin size ne gibi katkılarda bulunabileceğini planlayın.
 4. Ziyaretçi kitlenize size ne gibi katkılarda bulunabileceğinizi planlayın.
 5. Projenizi yansıtan tasarım renklerini ve modelini belirleyin.
 6. Web 2.0 tarzı ve göze hoş görünen formatlarda tasarımınızı dizayn edin.
 7. Web sitenizi anlaşılabilir bir görünümde dizayn edin.
 8. Erişilebilirliği ve kullanılabilirliği ön planda tutun.
 9. Klişe kelimelerden kaçının. (hizmette kalite, hizmette profesyonellik vb. gibi.)
 10. Tarayıcıya müdahale eden javascriptlerden kaçının. ( düğmeleri iptal etme, tam ekran, durum çubuğunu değiştirme vb. gibi)
 11. Kullanıcının işine yaramayacak javascriptlerden kaçının. ( sayaç, döviz kuru, hava durumu, anket, site ile alakası olmayan dışarıdan alınan haberler, açılışta müzik çalması, radyo olması vb. gibi.)
 12. SEO arttırıcı kelime tekrarlamaları ve abartılarından kaçının. Kaliteli bir tek kelime yada cümle kulanın.
 13. Çok iyi bir yerleşim planı yapın.
 14. Yeni açılan bir web siteniz varsa “Buraya Reklam Verin” gibi tabirlerden kaçının. Yeni açılmış bir web sitesine reklam vermek mantıksızdır. Siteniz insanlara bir şeyler kazandırıyorsa ve gün geçtikçe popülerliği artıyorsa profesyoneller zaten sizi fark edeceklerdir.
 15. Web sitenizde pop-up pencereler ve istenmeyen pencereler açmayın.
 16. Özellikle de kurumsal bir web sitesi sahibi iseniz size hiçbir katkıda bulunmayan reklamlardan kaçının. Bunlar toplist banner’larıda olabilir. Hatta kendi hizmetleriniz dışında hiçbir şekilde reklam yayınlanmamalı. Zaten normalde kurumsallıkta bu tür şeylere yer yoktur.
 17. Aşırı reklam kullanımından vazgeçin. Sitenize 15 farklı reklam yerleştirmek yerine en fazla 2 yada 3 reklam yerleştirin.
 18. Web sitenizde projenizi yansıtmayan arkadaşlık, chat, nakliyat, rehber ve benzeri linklere yer vermeyin. Bu profesyonelliğinizi önemli ölçüde düşürür. Bir projenin genelde bunlar ile alakası olmaz. Proje hem sahibine hem de insanlara bir şeyler kazandıran yapıya sahip olmalıdır. Örnek sektörlerde veya alanlarda link verecekseniz, link verdiğiniz yerlerin tam anlamı ile insanlara bir şeyler kazandırabilen ve hizmet veren profesyonel siteler olmasına dikkat edin.
 19. Anlaşılmayan ve karmaşık navigasyonlar (menüler) kullanmayın.
 20. Her sayfada farklı fontlar ve font renkleri kullanmayın.Sitedeki font seçimi, font rengi ve font büyüklüğü sitenin tasarımı ile uyumlu olmalı.
 21. Gereksiz intro (açılış demoları) kullanmayın.
 22. İçinde hiçbir şey olmayan ana sayfaya gitmek için tıklayın gibi yazılar barındıran giriş sayfalarından kaçının.
 23. Web sitenizi sürekli güncel tutun. Yenilikler sağlayın.
 24. Web sitenizin Internet Explorer, Mozilla Firefox ve Opera gibi tarayıcılarda aynı gözükmesi sağlayın.
 25. Kırık ve açılamayan sayfa içi linklere yer vermeyin.
 26. Internet’ten alınmış kopya içerik kullanmayın. Projenizi yansıtan kendi özgün yazılarınızı kullanın.
 27. Uzun sürede açılan bir web sitesine sahip olmayın.
 28. Web sitenizin ne olduğunu ve neler yapabildiğini insanlara hissettirin. Bu hakkımızda yazısı değildir. Bu bir web sitesinin hem görsel hem de içeriksel anlatım açısından kullanıcıya yansıttığı her şeydir.
 29. Kurumsal siteler için iletişim bilgilerinin kullanıcıya gösterilmesi bir güvenilirlik sembolüdür. Bunu yaparken web sitesinin tasarımını bozmayacak şekilde uygulamaya özen gösterin.
 30. Sizinle iletişim kuran ziyaretçilerinize çok geç cevap vermeyin. Cevaplarınızda laubali kelimeler kullanmayın. Yazacağınız her şey daha önceden planlanmış bir konseptte olmalı.
 31. Kullanıcıların bilgisayarına bir yazılım yüklettirecekseniz bunu istek dışı yaptırtmayın. Bir yazılım yükleme tamamı ile kullanıcıyı hazırlama ile gerçekleşir. Kullanıcı bilgisayarına yüklenecek yazılım ile ilgili tam bilgi sahibi olduğunda yüklemeyi kabul edecektir. Hatta bunu başkalarına tavsiye de edebilir. (sertifika anlaşması, bilgisayar yazılımı vb. gibi)
 32. Kullanıcılardan gerekmiyorsa üyelik istemeyin. Üyelik sistemi mantıken diğerlerine bende buradayım diyebilen bir konsepttir. Sürekli form doldurmak ziyaretçileri yorar ve uzaklaştırır. Üyelik sistemi paylaşım sağlayan, kullanıcılar arası iletişim sağlayan, şifreli sayfalara erişim gerektiren ve ürün satışı sağlayan hizmetlerde olmalıdır. Bunların dışında üye sayısını göstermek için üye toparlamak bir anlam ifade etmez.