Dünyada en çok kullanılan 3 temel İçerik Yönetimi Sistemi

Dünyada en çok kullanılan 3 temel İçerik Yönetimi Sistemi var.
JOOMLA, WORDPRESS, DRUPAL

JOOMLA

İlk olarak joomladan bahsetmek istiyorum. Geçen senelerde yurtdışında çok popüler olan, sayısız ödül kazanan bir cms olduğunu söylemek istiyorum. İlk göz ağrım (bir süre sonra baş ağrım oldu).

Joomla tam bir portal harzırlanmış içerik yönetim sistemi. Joomla ile çok büyük portallar hazırlayabilirsiniz. Gazete siteleri haber portalları gibi büyük projelerde kullanılabilir. Birden çok editörünüz, yazarınız varsa işinize yarayacaktır.

Joomla eklentileri açısındanda oldukça zengin, sayı olarak ve gelişmişlik olarak yine en önde. Ama bu bileşenlerinde (işinize yarar hazır olanlar) çoğu ücretli. Joomla extensinons da joomla için hazırlanmış eklentiler çok iyi kategorilenmiş şekilde bulabilirsiniz.Joomla bileşenleri yapılış amaçlarından dolayı yapıcağı iş için hazırlanmıştır. Yani işinize uygunsa çok kolay kullanabilirsiniz, fakat modifiye etmek oldukça karmaşıktır.
Joomlanın eski sürümünde eklentiler 3 sınıfa ayrılıyordu. Bileşenler, modüller ve botlar vardı. Yeni sürümle beraber bu karmaşa kısmen ortadan kalkmış bulunuyor. Bileşenler joomlaya kendi yapısından oldukça farkı özellikler kazandırabiliyor. Mesela joomla haber ve içerik yayınlayabilirken Mosets Tree gibi bir bileşenle bir anda dizin sitesine dönüşebiliyor. Bunun gibi o kadar çok bileşen varki aralarında kaybolmamak zor. 4000 civarında eklentiyi çok güzel organize ettiği için kaybolmuyoruz. Joomlanın kullanımı 3lü bir yapıdadır, bölüm, kategori, içerik. Yazacağımız yazıları bu mantık üzerinden organize etmemiz gerekiyor. Birde menü hazırlayabileceğimiz menü yöneticisi bulunuyor. Bu da çok kullanışlı bir özellik. Joomlada menülerle ziyaretçilerinizi dolaştırmak çok kolay. Joomla galeri ve resim yönetimi konusundada çok başarılı, son derece gelişmiş galeri bileşenleri bulabilirsiniz.

Joomlada Modül sistemide çok kullanışlıdır. Temalarında yerleri belirtilmiştir. Yönetici panelinden modül pozisyonları kolayca ayarlanabilir istenilen yerde istediğiniz modül çalıştırılabilir ve bu tüm aşamalar görsel olarak yapılıyor. Joomla için bileşenlerle beraber ve ayrı olarak bir çok modül bulabilirsiniz. Modüller sitenizi zenginleştiren ufak parçalardır. Joomla için nerdeyse bütün büyük sitelerle etkileşime geçebileceği modüller vardır.

Jomlanın iyi tarafları saymakla bitmez ama joomlanın sorunları yokda değil. Joomlanın sorunu bence en gerekli modern özellikleri desteklememesi. Joomla kurulumunu tamamladığınız anda içinden işinize yarıyacak olan nerdeyse herşey çıkarken bir yorum sistemi gelmiyor. Artık siteler için olmassa olmaz olan yorunlar için bir ücret ödeyerek ekleyebiliyorsunuz. Free olanlarıda var ama ücretli olanıda oldukça güzel. Aynı şekilde kurulumdan sef url oluşturmamız için bir eklentide çıkmıyor. Diğer kullanacağımız bileşenler içinde çalışacak bir sistem için yine bir ücret gerekiyor ve iyi bir sonuç alınamıyor. Bu gibi şeyler sonradan tamamlansada taxonomy sistemi joomlada hiç yok. Yazılarımızda etiketler kullanamıyoruz. Buna benzer bi bileşen olsada yaptığı iş çok vasat.

Joomla ile küçük ufak şirket siteleri, kişisel siteler gibi siteler yapacaksanız gereksiz bir israf olur. Joomla yükleme boyutu olarak diğerlerinin hepsinden oldukça büyüktür. 5.8 mb lık boyutu wordpress’in (1.8 mb) ve drupal’ın (1 mb) yanında adeta bir dev.  Kurulumu ise wordpresse göre oldukça karmaşık.Joomla kurulumunda serverınızda safe mod ayarı kapalı olmalıdır.

Joomla temaları ise bambaşkadır. Joomla için bir çok profesyonel firma tema geliştirmekte ve satmaktadır. Dolayısı ile grafiksel açıdan ve teknik açıdan çok gelişmişlerdir. Joomla tema problemini çok iyi çözmüştür. En kaliteli ve gelişmiş temaları joomlada bulabilirsiniz. Joomla için hazırlanan beğeneceğiniz temaların bir çoğu ücretlidir. Büyük iş yapıyorsanız biraz harcama olacak diimi?

Wordpress yaşamına içerik yönetim sistemi olarak başlamadı joomla için bir plugin di bir zamanlar. Ama durumu iyi değerlendirip zayıf noktalara yönelerek joomlayı geçmeyi başardı. Hemen yazının başında eklemek istedim, az önce yukarıda joomlanın eksik yönleri wordpress de mükemmel durumdadır ve referans olarak kabul ediliyor.

Wordpress

Wordpress temelinde bir blog sistemidir. Ama oluşan çok büyük kitlesi sayesinde gerçekten ilginç eklentileri yapılmıştır. Wordpress esasında yapısı itibariyle joomla ile karşılaştırılmayacak bir sistemdir. Wordpress kişisel yayın platformudur. Yani eğer bir portal hazırlamayacaksanız devasal siteler yapmayacaksanız idealdir. Wordpressin kullanımı ve modifikasyonu cok kolaydır. Wp özellikle küçük ve orta boyutlu işler için planlanmıştır. Esasında gerçekçi olduğumuzda kaç kişi tek başına bir portalı ayakta tutabilecektir. İşte tam burada wordpress bize göre olduğunu gösteriyor. Wpnin içerik yapısı kategoriler etiketler ve postlar şeklindedir. Wp de yazılarınız birden çok kategori ve etikete sahip olabilirler. Wp de ekleyeceğiniz eklentiler tam anlamıyla kullanıma hazır değillerdir. Gerekli ayarları yapmanız gerekebilir. Wordpressin eklentileri çekirdeğe daha iyi entegre olurlar.Wp eklentilerinin çoğunluğu bedavadır. Wp deki sef ve seo sistemleri çok gelişmiştir. Arama motorlarıyla çok uyumlu bir adresleme sistemi vardır ve istenildiği gibi modifiye edilebilir.

İlerki yazılarımda tüm özelliklerine tek tek değinipanlatacağım. Wp kişisel yayıncılık mantığıyla hazırlandığı için arama motorlarına göre uyarlanabilmesi kolaydır. Wpdede joomladakine benzer bir modül sistemi vardır ama wp deki joomla kadar görsel değildir. Wpin görünümünde istediğiniz değişiklikleri yapmak için azda olsa HTLM bilgisine ihtiyaç duyarsınız. Ama modüler bir yapıda olduğu için aradığınızı bulmanız ve değiştirebilmeniz çok kolaydır. Wp temaları genelde çok kalitelilerdir. Ben şahsen wp temalarını joomlanınkilere oranla daha çok seviyorum. Bazı temalar ücretli olsalarda coğunluğu bedavadır. Wp nin en üstün olduğu yan bence kurulumudur. İki üç adımda kurulum tamamlanıyor. Son 2.7 sürümü tema ve eklenti yönetimini ve otomatik güncelleme sistemlerini başarıyla kullanıyor. Wp temalarına ufak müdahalelerle istediğiniz sonuca kolayca ulaşabilirsiniz. İstediğiniz kadar sayfalar oluşturabilirsiniz. Oldukça esnek bir yapıya sahiptir. Wp ile ilgili çok fazla türkçe ingilizce kaynağa ulaşabilirsiniz. Wp nin esas gücü yönetim panelinden gelir. Çok sade ve gözü yormayan bir editörle beraber gelir.  Editör uzun yazılar yazacağımız için çok önemli bir ayrıntıdır. Wp imaj video gibi medya dosyalarınyla çok güzel çalışabilir. Ekliyeceğiniz ufak pluginlerle oldukça farklı sonuçlar alabilirsiniz.

Drupal

Drupal bu iki sistemden de çok faklı bir yapıya sahiptir. Drupal kurulumu oldukça kolaydır ama ilk kurulumla beraber çok da fazla bir eklenti gelmez. Bunun sebebi drupal ile çok çeşitli siteler yapabilmenizdir. Drupal kurulumu sonrasaında sistem için gerekli temel eklentiler gelir ve gerekli olacak diğer eklentileri ekleme işini size bırakır. Böylece kuracağımız sitede hiç kullanmıyacağınız özellikler eklenmemiş olur. Bu sistemimizi yormaz. Drupal içerik yönetim sistemi yapan bir sistem gibi çalışır. Drupal ile yapacağınız sitede ne gerekiyorsa sizin hazırlamanız gerekiyor. Böylece sistem üzerinde tam bir hakimiyet kazanıyorsunuz. Drupalın çok gelişmiş bir üye yönetim sistemi vardır. Her üyeye farklı roller atayabilirsiniz ve rolleri istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Drupalı sadece ileri seviye kullanıcılara tavsiye ederim. Drupal hakkında en detaylı bilgiye drupal.org adresinden ulşabilirsiniz. Drupalın en karmaşık tarafı ie kendine has olan terminolojisidir. Drupal hakkında yazmaya ilerde devam edeceğim .

Tüm bu özellikleri kafanızda tartarak hazırlayacağınız site için en uygun cmsyi seçebilirsiniz. Temelinde bütün cms ler yazılarınızı ve içeriği en güzel yönden ziyaretçilerinize göstermek aynı andada size site üzerinde bir hakimiyet sağlamaya çalışmasıdır.

KAYNAK: WEBYARDIMI.COM